Sesja na prezent

Książka to wieloznaczny symbol funkcjonujący w kulturze europejskiej od tysięcy lat. W zależności od okoliczności i sposobu przedstawienia możemy go odczytywać jako wyraz prawdy, uczoności, wiedzy tajemnej, roztropności i wielu innych.

Osoba przedstawiana z książką od zawsze była utożsamiana z mędrcem, nauczycielem i kimś kto stanowi wzór do naśladowania.

Symbolika książki jest zatem często wykorzystywana w dziełach literackich, na obrazach, grafikach, rzeźbach i innych tworach kultury.

Malując postać, pochyloną nad kartami księgi, automatycznie przydajemy jej pozytywne cechy i kierujemy myśli odbiorcy na sfery ludzkiego życia związane z uczonością, mądrością, a także cierpliwością, konsekwencją i zdolnością do podejmowania trudnych decyzji.

galeria

Książka jest także bardzo uniwersalnym symbolem, który pasuje do wielu życiowych sytuacji, i może być wykorzystywany dla podkreślenia wielu pozytywnych cech charakteru.

Nie tylko mędrzec z siwą brodą i okularami może dzierżyć ciężkie zwoje – także dzieci chętnie wertują stronnice, poznając nowe i ciekawe zagadnienia.

Czytające dziecko może skłaniać do refleksji. Kiedy widzimy malca pochylonego nad książką, nie interesuje nas to, co czyta, tylko sama jego postać. Zastanawiamy się, kim będzie w przyszłości, jak potoczy się jego życie. Być może za kilkanaście lat będzie sławnym naukowcem lub lekarzem? Może nawet uda mu się wynaleźć lek na raka?

To niezwykle interesujące doświadczenie i ciekawy motyw, który może być z powodzeniem wykorzystany w czasie sesji fotograficznych.

Otoczenie biblioteczny doskonale kontrastuje z postacią małego człowieka – wszak prędzej oczekiwalibyśmy, że dziecko znajdzie się na placu zabaw albo puchatym kocyku z rozłożonymi wokół ulubionymi zabawkami.

Jeżeli wydaje ci się, że twoje dziecko ma szczególne upodobanie do nauki, może warto sprawić mu nietuzinkową pamiątkę w postaci tematycznej sesji?

Jak zorganizować taką sesję?

Jako że dzieci nie potrafią niczego udawać, fotograf musi umiejętnie wydobyć z nich głębie – stworzyć przyjazne i komfortowe warunki pracy, które sprawią, że dziecko otworzy się na nowe doświadczenie i podejmie inicjatywę poznawczą.

Tylko przez eksperymentowanie możemy dowiedzieć się, w jakim otoczeniu dziecko czuje się najlepiej. Jeżeli książki wzbudzą w nim naturalną ciekawość, możesz być pewny, że twój malec jest otwarty na nowe doświadczenia i tylko od ciebie zależy jak nim pokierujesz.

Otwierając się na nowe pomysły, być może dowiesz się o swoim dziecku całkiem nowych rzeczy?