Wyjątkowa sesja zdjęciowa

Raczkowanie to istotny etap w rozwoju dziecka,  w czasie którego ćwiczy nie tylko mięśnie, ale również umysł i zdolność koordynacji ruchów.

Co więcej, to pierwszy naprawdę samodzielny i skuteczny sposób na przemieszczanie się na spore odległości, zmieniający jego sposób patrzenia na otaczający go świat.

Dziecko, tak naprawdę pierwszy raz, staje się w pewnym sensie niezależne i może samodzielnie „przesunąć się” do miejsca, w którym znajdują się zabawki i inne atrakcyjne dlań przedmioty.

Nic zatem dziwnego, że rodzice traktują ten moment jako coś niezwykłe.

Oczywiście, raczkowanie nie jest tak celebrowane jako chociażby chodzenie, niemniej warto uwiecznić chwilę, w której maluch po raz pierwszy zaczął poznawać świat na własnych nogach – wprawdzie w pozycji przypominającej lokomotywę, niemniej z intencją pójścia do przodu.

galeria

Kiedy zaplanować sesję?

Tempo rozwoju dzieci nie jest stałe. Niektóre zaczynają raczkować około szóstego miesiąca życia, inne zaś dopiero przed pierwszymi urodzinami.

Po etapie pełzania dziecko z wolna uczy się przyjmować pozycję „na czworakach”, przejmując ciężar ciała na ramiona i kolana, przy zgiętych biodrach.

Aby przyjąć tak wymagającą pozycję, latorośl musi zaktywizować te partie mięśniowe, które odpowiadają za kontrolę tułowia w wyproście.

Na ogół dziecko, które rozpoczyna raczkować, jest w stanie normalnie siedzieć.

Kiedy dziecko czuje się stabilnie w pozycji czworaczej, próbuje przekraczać kolejne bariery i delikatnie bujać się, przenosząc ciężar ciała z rąk na pięty.

To, kiedy wykona ten pierwszy ruch do przodu, jest zależne od wielu czynników, ale zazwyczaj wiąże się z chęcią przedostania na miejsce, w którym znajduje się coś ciekawego, np. ładna kolorowa zabawka czy też ukochana mama.

Biorąc pod uwagę, że pierwszy impuls wynika z chęci doświadczenia czegoś miłego, można wykorzystać to na sesji zdjęciowej.

Przykładowo, jeżeli chcemy uwiecznić moment raczkowania, możemy przedstawić malca, który za wszelką cenę chce dostać się do rodzica.

Taka pamiątka z pewnością wywoła łzy wzruszenia, kiedy za kilka lat będziemy oglądać zdjęcia i przypominać sobie najpiękniejsze chwile z życia pociechy.

Oczywiście tło i scenografia mogą wyglądać zupełnie inaczej – wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz Rego, w jakim otoczeniu dziecko czuje się najlepiej.

Po etapie raczkowania przychodzi moment kiedy dziecko chce już chodzić samodzielnie i przemierzać większe odległości. Uwiecznienie pierwszych kroków to wspaniały pomysł na kolejną sesję, która na długo zapadnie w pamięci każdego rodzica.