Profesjonalna sesja fotograficzna

Kobieta w kapeluszu

Niegdyś kobiety nie pokazywały się publicznie bez nakrycia głowy. To nie było w dobrym tonie. Panie dzieliły się na te, które nosiły kapelusze i te, które miały na głowie chustki.

Po nakryciu głowy rozpoznawało się przynależność klasową, jak również zasobność portfela.

Czasem panie mniej majętne zapragnęły mieć eleganckie nakrycie głowy, ale wieś lub mała miejscowość to nie były miejsca, w których działały profesjonalne pracownie kapeluszy. Zakładały więc mniej udane wersje, były to bardziej wariacje na temat kapelusza. I marzyły. O tym, że mają kapelusz taki, jaki zobaczyły w przedwojennym żurnalu, kształtny, wykonany na miarę, w pięknym kolorze.

galeria

Dziś te marzenia o wiele łatwiej urzeczywistnić, bo pracownia kapeluszy jest dostępna również przez Internet. Jedno, co się nie zmieniło, to wyjątkowość tego elementu garderoby.

W żadnym sezonowym nakryciu głowy kobieta nie wygląda tak pięknie, jak w kapeluszu. Nie musi być fantazyjny, jak u modystek z Ascot. Wystarczy prosty boater, model panama czy campaign, aby Twój codzienny strój nabrał nowego wyrazu.

Kapelusz ma swój urok, tajemnicę, ponieważ potrafi zakryć, ale jednocześnie odsłonić. Umiejętnie noszony dodaje nam niepowtarzalności. Jak wyglądałaby Ania z Zielonego Wzgórza, bez swojego słomkowego nakrycia głowy? Byłaby tak samo urocza, ale bez tego charakterystycznego szczegółu, z którego wszyscy ją pamiętamy.

Jak prezentowałyby się niezapomniane sesje zdjęciowe Audrey Hepburn bez kapelusza? Aktorka uwielbiała eleganckie nakrycia głowy z szerokim rondem i potrafiła je nosić po mistrzowsku.

Dziś kapelusze doceniają zwłaszcza starsze panie. Może do tego nakrycia głowy trzeba dojrzeć? Najczęściej widzimy je na głowach arystokratek, pochodzących z krajów, gdzie wiatr historii nie zmiótł tej grupy społecznej. Ale kapelusze nie muszą być tylko dla wybranych.

Podręczniki savoir-vivre’u bardzo sprzyjają kapeluszom. Ich noszenie uchodzi za kwintesencję elegancji, znak niezależności, powagi, klasy. To także element ubioru, charakterystyczny dla kobiet o bogatej osobowości.

Pojawia się nawet określenie, że kobieta w kapeluszu to osoba, która należy do klasy średniej.

Kapelusze są bardzo polecane przez stylistów. Dla mniej zorientowanych, jak należy je nosić, to oni właśnie wyznaczają trendy. Określają warunki, które spełniać musi kapelusz, aby kobieta wyglądała w nim dobrze.

Podobno każdy kapelusz, od bawełnianego kubełka, po fedorę z filcu, może tworzyć lub niszczyć wizerunek, ponieważ albo optycznie powiększy twoją głowę, albo ją pomniejszy.

Stąd porady stylistów – kiedy przymierzasz jakiś fason, obejrzyj się w lustrze z trzema skrzydłami, pokazującym całą sylwetkę. Zyskujesz wtedy pewność, że jest proporcjonalny do wzrostu, figury i całej sylwetki.

Ważnym aspektem jest kolor. Wszystkie barwy neutralne dodają ciepła skórze, jaskrawe zaś powinno się dawkować tak, jak kolorowy makijaż.

Tyle teoria. Ale przecież nie żyje się po to, żeby być zawsze w zgodzie z konwenansami? Co się stanie, jeśli założysz kapelusz ze zbyt szerokim rondem? Zwłaszcza, jeśli poczujesz się w nim wyjątkowo?

Spróbuj i odważ się uwiecznić ten eksperyment na zdjęciu.

Kapelusz ma to do siebie, że zakryje Twoją fryzurę, więc nie musisz myśleć o idealnym ułożeniu włosów. Wystarczy makijaż, piękny uśmiech lub tajemnicze spojrzenie i w jednej chwili stajesz się kimś innym. Kim? Uruchom wyobraźnię, miej w głowie ten obraz i zapomnij o obiektywie, który na Ciebie spogląda.

Piękne chwile, niezapomniany nastrój, niebanalny element garderoby. To wszystko może stać się inspiracją do wykonania artystycznej fotografii. Piękny portret w kapeluszu? Dlaczego nie.